No 21. līdz 22. septembrim Rīgā norisināsies otrais no trīs semināru cikla par Eiropas Savienības (ES) finanšu interešu aizsardzības pasākumiem. Semināra fokusā ir pieredzes apmaiņa par kriminālās izmeklēšanas metodēm ne tikai starp Latvijas, bet arī citu dalībvalstu izmeklētājiem, lai sekmētu krāpšanas un korupcijas pārkāpumu mazināšanos, kas apdraud godprātīgu ES finanšu resursu ieguldījumu valsts ekonomikā.

“Negodprātīgai rīcībai piemīt pārrobežu raksturs, kā arī ļoti labas, vēsturiski attīstījušās sadarbības iemaņas. Vēlamies stiprināt starptautisko sadarbību un pieredzes apmaiņu starp tiem, kas apkaro nelikumības un aizstāv Eiropas sabiedrības intereses. Ceram, ka semināra gaitā dalībnieki iegūs ne tikai jaunas idejas, bet arī jaunus personīgos kontaktus, lai varētu apmainīties ar pieredzi un informāciju arī pēc semināra oficiālās daļas noslēguma, atklājot semināru, norādīja Krāpšanas apkarošanas koordinācijas dienesta (AFCOS) vadītāja Nata Lasmane.

Finanšu ministrijas kā AFCOS sadarbībā ar Valsts kanceleju organizētajā seminārā uzsvars lielākoties likts praktiskās pieredzes un labās prakses apmaiņā starp valstu kompetentajām iestādēm un OLAF, izmeklējot nodarījumus, kas apdraud ES finanšu intereses. Valstu ekspertiem būs iespēja apspriest pārrobežu sadarbības gadījumus, ar kuriem nacionālo iestāžu darbinieki saskārušies savā ikdienas darbā.

Semināru atklāja Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūras ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ilze Cīrule, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jēkabs Straume, Valsts policijas Ekonomisko noziegumu pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska, un tajā piedalīsies izmeklētāji, prokurori, t.sk., no reģionālajām pārvaldēm, projekta partnervalstu pārstāvji, kas ir izmeklējuši ar ES fondu līdzekļu izkrāpšanu saistītus gadījumus, kā arī AFCOS pārstāvji. Ar prezentācijām divu dienu garumā uzstāsies eksperti no sešām ES dalībvalstīm – Horvātijas, Bulgārijas, Maltas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas. Tāpat seminārā piedalīsies Eiropas Krāpšanas apkarošanas biroja (OLAF) izmeklētājs Dobleaga Florin-Ovidiu.

Hercule III programma paredzēta cīņai pret krāpšanu, korupciju un citām nelikumīgām darbībām, kas kaitē ES kopējām finanšu interesēm. Tā pamatā ir vērsta uz Eiropas Komisiju kā OLAF, dalībvalstu kompetento iestāžu un citu Eiropas iestāžu un struktūru sadarbību. Hercule III programmā atbalstītie pasākumi ietver gan tehniskā un darbības atbalsta nodrošināšanu dalībvalstu tiesībaizsardzības iestādēm cīņā pret nelegālu robežu šķērsošanu un kontrabandu, gan profesionālās apmācības pasākumus.

 

Šis seminārs ir atbalstīts no Eiropas Savienības programmas Hercule III (2014-2020). Šo programmu īsteno Eiropas Komisija. Tā tika izveidota, lai Eiropas Savienībā veicinātu darbības finanšu interešu aizsardzības jomā (sīkāku informāciju skatīt: http://ec.europa.eu/anti_fraud/about-us/funding/index_en.htm).

Sniegtā informācija neatspoguļo Eiropas Komisijas viedokli.

Plašāka informācija par AFCOS un OLAF atrodama FM mājaslapā:
http://www.fm.gov.lv/lv/sadalas/es_un_es_budzets/es_finansu_interesu_aizsardziba/hronologija/

Plašāka informācija par Hercule III programmu atrodama EK mājaslapā: http://ec.europa.eu/anti-fraud/policy/hercule_en