Finanšu ministrija (FM) kā Krāpšanas apkarošanas koordinācijas dienests (AFCOS) no 22. līdz 23. februārim organizē semināru “Sabiedrības informētības celšana kā rīks preventīvai cīņai ar krāpšanu un korupciju” (“Rising of Awarness as an Effective Tool to Prevent Fraud and Corruption”). Piedaloties Latvijā un Eiropā zināmiem pētnieciskiem žurnālistiem un tiesībsargājošo iestāžu vadītajiem, vadošiem ekspertiem un komunikācijas speciālistiem, divu dienu garumā tiks meklētas atbildes uz jautājumu, vai sadarbība starp demokrātijas stūrakmeņiem – izpildvaru un medijiem – ir iespējama.

Seminārā piedalīsies pārstāvji no sešām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm –  Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Bulgārijas, Horvātijas un Maltas. Tāpat būs sastopami profesionāli žurnālisti no pasaulē zināmā Korupcijas un organizētās noziedzības izpētes centra (Organized Crime and Corruption Reporting Project – OCCRP). Tā ir globāla pētniecisko žurnālistu platforma, kas apvieno vairāk nekā 40 dažādus pētnieciskās žurnālistikas centrus visā pasaulē.

“Lai mazinātu negodprātīgas rīcības ietekmi, pēdējos gados esam daudz pūlējušies uzlabot sadarbību un veidot kopēju izpratni starp ES fondu kontrolējošām iestādēm un izmeklēšanas iestādēm. Darba gaitā nonācām pie atziņas, ka sabiedrības neiecietība pret krāpšanu un aktīva līdzdarbošanās krāpšanas atklāšanā un jo īpaši nepieļaušanā spēlē ļoti nozīmīgu lomu, kuru nevar aizstāt ne kontrolējošās, ne sodus piemērojošās iestādes,” semināra veidošanas ideju skaidro AFCOS vadītāja Latvijā Nata Lasmane. Viņa norāda, ka semināra mērķis ir diskutēt par sadarbības iespējām un to, cik tālu sabiedrības informēšana un iesaiste palīdz izmeklētājiem un kādos gadījumos svarīgāka tomēr ir izmeklēšanas noslēpuma saglabāšana.

Semināra diskusijas vadīs Baltijas Mediju izcilības centra programmu direktore Gunta Sloga. Diskusijā piedalīsies Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai (OLAF) ģenerāldirektora padomniece Marija Ntzuni-Dumā (Maria Ntzouni-Doumas), Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītājs Jēkabs Straume, prokurors Māris Leja, sociālais antropologs Roberts Ķīlis, nevalstisko organizāciju Sabiedrība par atklātību – Delna un Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS vadītājas, kā arī Kriminālpolicijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts datu inspekcijas un citu iestāžu vadošie eksperti. Atklāšanas uzrunu teiks arī Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis un Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis. Mediju viedokli diskusijās paudīs Inga Spriņģe Nellija Ločmele, Arta Ģiga, Matīss Arnicāns un pētnieciskie žurnālisti no Lietuvas, Horvātijas, Igaunijas un Serbijas. Tāpat pētnieciskās žurnālistikas lomu akcentēs arī OCCRP līdzdibinātājs Drū Salivans (Drew Sullivan).

Hercule III programma paredzēta cīņai pret krāpšanu, korupciju un citām nelikumīgām darbībām, kas kaitē ES kopējām finanšu interesēm. Tā pamatā ir vērsta uz Eiropas Komisijas kā OLAF, dalībvalstu kompetento iestāžu un citu Eiropas iestāžu un struktūru sadarbību. Hercule III programmā atbalstītie pasākumi ietver gan tehniskā un darbības atbalsta nodrošināšanu dalībvalstu tiesībaizsardzības iestādēm, gan profesionālās apmācības pasākumus, to skaitā, arī dažādu semināru organizēšanu.

Semināru atbalsta ES programma Hercule III (2014-2020). Šo programmu īsteno Eiropas Komisija. Tā tika izveidota, lai ES ietvaros veicinātu darbības finanšu interešu aizsardzības jomā. Vairāk informācijas Eiropas Komisijas mājaslapā.

Sniegtā informācija neatspoguļo Eiropas Komisijas viedokli.

Plašāka informācija par AFCOS un OLAF atrodama FM mājaslapā.

Plašāka informācija par Hercule III programmu atrodama Eiropas Komisijas mājaslapā.