Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Finanšu policijas pārvalde, veicot 34 kratīšanas, par aizdomās turētām atzīstot divas personas, šī gada novembrī apturēja noziedzīga grupējuma darbību. Apturētā organizētā noziedzīgā grupējuma īstenotā izvairīšanās no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana valsts budžetam nodarījusi zaudējumus aptuveni 7 miljonu euro apmērā.

VID Finanšu policijas pārvalde 2017.gada oktobra nogalē uzsāka kriminālprocesu saskaņā ar Krimināllikuma 218.panta 2.daļu un 195.panta 3.daļu pret organizētu noziedzīgo grupējumu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu laika posmā no 2016.gada janvāra līdz 2017.gada augustam. Noziedzīgais grupējums nodarbojās ar pārtikas produktu – cukura un eļļas – vairumtirdzniecību.

Noziedzīgais grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus. Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk – PVN) apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas klienti savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumu apmēru.

Kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji noskaidroja, ka grupējumu veidoja vairākas personas, no kurām divām personām šobrīd kriminālprocesa ietvaros ir piemērots aizdomās turamās personas statuss un ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Viena no minētajām personām – organizators, jau iepriekš ir nonākusi VID Finanšu policijas redzeslokā par līdzīgu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, savukārt otra persona, kam piemērots aizdomās turamās personas statuss, iepriekš ir bijusi tiesāta par citu smagu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu un sodīta ar reālu brīvības atņemšanu.

Noziedzīgajā shēmā bija iesaistīti pieci reāli strādājoši uzņēmumi un vairāk nekā desmit uzņēmumi ar fiktīva uzņēmuma pazīmēm. Tāpat, lai mainītu preču piederību un finanšu līdzekļu izcelsmi, shēmās tika izmantoti arī Lietuvā, Igaunijā un Polijā reģistrēti uzņēmumi.

Kriminālprocesa ietvaros tika veiktas 34 kratīšanas shēmā iesaistīto personu dzīvesvietās, automobiļos un birojos Rīgā, Līvānos, Aizkrauklē, Ķekavā un Rīgas rajonā. Kratīšanu laikā VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji izņēma kriminālprocesā nozīmīgus pierādījumus – mobilos telefonus, dokumentus, datorus, elektroniskos datu nesējus, kodu kalkulatorus. Tāpat kratīšanu laikā tika izņemti finanšu līdzekļi aptuveni 39 tūkstošu euro apmērā.

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiks sniegta.