Pārtikas un veterinārais dienests, veicot pārbaudes trijās Daugavpils vidusskolās, ir konstatējis pārkāpumus pārtikas produktu piegādēs – uzņēmumi, kuri bija apņēmušies izglītības iestāžu audzēkņu ēdināšanā izmantot “zaļajam iepirkumam” atbilstošus pārtikas produktus, nereti aizstājuši tos ar neatbilstošiem produktiem, tādējādi apkrāpjot gan izglītības iestādes, gan pašvaldību, kas, maksājot par dārgāku, kvalitatīvāku produktu, saņēmusi lētāku, turklāt ne tādas izcelsmes, kā apsolīts.
Atgādinām, ka saskaņā ar “zaļā iepirkuma” prasībām, izglītības iestādēm ēdienu gatavošanā jāizmanto produkti, kas ir audzēti/ iegūti Latvijā un atbilst nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas (marķējumi “Zaļā karotīte” un “Bordo karotīte”), bioloģiskās lauksaimniecības, vai tās produktu kvalitātes rādītāju vai lauksaimniecības integrētās audzēšanas prasībām. Uzņēmumiem, kuri apņemas piegādāt šādus produktus, ir lielākas iespējas uzvarēt pašvaldību publiskajos iepirkumos.
Pārbaudēs Daugavpilī PVD konstatēja, ka, piemēram, SIA “Mežvidi”, kam Daugavpils Centra vidusskolas audzēkņu ēdināšanā bija jāizmanto Latvijas izcelsmes, ar “Zaļo karotīti” marķēta cūkgaļa, to mēdzis aizstāt ar Polijas izcelsmes cūkgaļu.
Līdzīgi ar cūkgaļu rīkojusies arī SIA “Energo Help”, kas nodrošina ēdināšanu Daugavpils 15. vidusskolā.
Savukārt SIA “Latgales Optima”, kas nodrošina ēdināšanas pakalpojumus Daugavpils 13. vidusskolā, Latvijas izcelsmes kāpostus aizstājusi ar Lietuvas izcelsmes kāpostiem, bet Latvijas izcelsmes, ar “Zaļo karotīti” marķēto makaronu vietā, izmantoti citi makaroni.
“Šādas produktu šarādes nav sīkums, kā sākotnēji varētu šķist, bet gan nopietna blēdīšanās. Ja uzņēmums par konkrētu cenu, ar kuru tas uzvarējis pašvaldības iepirkumā, ir apņēmies piegādāt skolai tieši Latvijas izcelsmes vai ar “Zaļo karotīti” marķētus produktus, tad viņam šī apņemšanās un līgumsaistības arī jāpilda”, saka PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, “Turklāt ļoti bieži šie uzņēmumi nodrošina ēdināšanu nevis vienā, bet vairākās izglītības vai sociālās aprūpes iestādēs un, visticamāk, krāpjas arī tur”.
Piemēram, PVD, pārbaudot saņemto informāciju, atklāja, ka SIA “Bajards” virknei dažādu Latvijas sociālās aprūpes, pirmsskolas un vispārējās izglītības iestāžu piegādājis nevis Latvijas izcelsmes cūkgaļu ar “Zaļās karotītes” marķējumu, bet gan Spānijas izcelsmes cūkgaļu, turklāt pārmarķējot Latvijas uzņēmumā ražoto produkciju.
Spāņu izcelsmes cūkgaļa šādā veidā nonākusi uz pusdienu galdiem valsts sociālās aprūpes centra “Latgale” Lubānas filiālē, Malienas bērnudārzā “Mazputniņi”, Brocēnu vidusskolā un bērnudārzos “Varavīksne” un “Mūsmājas”, Rankas pagasta pārvaldē un Rankas pamatskolā, Subates pamatskolā, Ilūkstes novada pašvaldībās, Stružānu pagasta pārvaldē, Jaunstružānu pamatskolā un bērnudārzā “Zvaniņš”, Vārkavas novada domē un Vārkavas vidusskolā, Ērgļu novada pašvaldības sociālās aprūpes iestādei “Kastaņi”.
Pārtikas un veterinārais dienests par konstatētajiem pārkāpumiem ir informējis pašvaldības, aicinot pārskatīt sadarbību ar negodprātīgajiem uzņēmumiem. Savukārt SIA “Bajards”, kas ne tikai piegādāja “zaļā iepirkuma” prasībām neatbilstošus produktus, bet arī pārmarķēja tos, piemērots administratīvais sods – 700 eiro.
Atgādinām, ka Saeima otrajā lasījumā ir atbalstījusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, lai samazinātu risku un kontrolētu, ka pēc zaļā iepirkuma līguma noslēgšanas netiktu piegādāti neatbilstoši produkti, PVD varēs veikt attiecīgo pārtikas produktu atbilstības un kvalitātes pārbaudes.
Pārtikas un veterinārais dienests atgādina, ka skolas vadībai ir tiesības regulāri pārliecināties, kādi produkti tiek izmantoti iestādes audzēkņu ēdināšanā. To var izdarīt:
- Pieprasot uzrādīt preču pavaddokumentus un pārliecināties par produktu izcelsmi;
- Iepazīstoties ar preču marķējumu.
Aizdomu vai arī konkrētu pārkāpumu gadījumā nekavējoties informēt pašvaldību vai/ un Pārtikas un veterināro dienestu, kas veiks detalizētāku pārbaudi.
Informāciju sagatavoja
Ilze Meistere
PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja