Pēdējā mēneša laikā Valsts policija plašā Latvijas teritorijā veica vērienīgas darbības ar mērķi aizturēt ar telefonkrāpšanām saistītas personas, kas bija skaidrā naudā saņēmušas no pensijas vecuma sievietēm izkrāptos naudas līdzekļus. Lai izkrāptu naudu, noziedznieki melojuši, ka zvana no policijas un sazvanītā iedzīvotāja radinieks izraisījis ceļu satiksmes negadījumu. Lai it kā netiktu uzsākts kriminālprocess, viltvārži prasījuši samaksāt kompensāciju. Tādējādi no iedzīvotājām Rīgā, Latgalē un Kurzemē izkrāpti kopumā apmēram 407 450 eiro. Saistībā ar šāda veida telefonkrāpšanām augusta izskaņā un septembra sākumā Valsts policija kopumā aizturēja četrus naudas kurjerus, pie kuriem atrasta un atsavināta daļa no izkrāptās naudas. Saistībā ar notikušo uzsākti kriminālprocesi, un trīs aizturētajām personām jau piemērots apcietinājums.
Jau ziņots, ka šā gada augustā Valsts policija sāka saņemt daudzus iesniegumus no apkrāptām Rīgas seniorēm. Telefonkrāpnieki bija zvanījuši uz viņu stacionārajiem telefona numuriem un melojuši, ka viņi esot no policijas un sazvanītā iedzīvotāja tuvinieks (meita, dēls vai mazmeita) izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, un lai netiktu uzsākts kriminālprocess, esot jāsamaksā kompensācija skaidras naudas izteiksmē. Cietušās personas, būdamas maldinātas, nepazīstamām personām, tas ir, kurjeriem, nodeva skaidras naudas līdzekļus sākot no 3 500 eiro līdz 50 000 eiro apmērā. Tā rezultātā 24 Rīgas iedzīvotājiem nodarīts zaudējums apmēram 295 950 eiro apmērā.
Šis telefonkrāpšanas veids augusta beigās izplatījās arī Latgalē un Kurzemē. Proti, policija saņēmusi informāciju no 11 apkrāptiem iedzīvotājiem Latgalē, viņiem radīti zaudējumi kopumā apmēram 95 000 eiro. Tāpat policija saņēmusi informāciju no divām apkrāptām liepājniecēm, kurām kopumā izkrāpti 13 500 eiro.
Saistībā ar notikušo Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja 2. nodaļā tika veikta apvienota izmeklēšana, kvalificējot kriminālprocesus pēc Krimināllikuma 177. panta pirmajā daļā, 177. panta otrajā daļā un 177. panta trešajā daļā paredzētām noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmēm.
Izmeklēšanas laikā tika veiktas operatīvās darbības un identificētas personas, kas saņēmušas skaidrās naudas līdzekļus. Noskaidrojot naudas kurjeru atrašanās vietu, Latgales reģiona pārvaldes Dienvidlatgales iecirkņa likumsargi 28. augustā aizturēja divus Ukrainas pilsoņus un atguva daļu no izkrāptās naudas. Vēl viens Ukrainas pilsonis tika nopratināts kā liecinieks.
Nākamajā dienā Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Dienvidkurzemes iecirkņa amatpersonas, veicot operatīvās darbības, aizturēja vēl vienu personu, kas saistīta ar Liepājas iedzīvotāju apkrāpšanu. Policistiem no šīs personas izdevās atgūt lielāko daļu no izkrāptās naudas.
Valsts policija lūdza tiesu aizturētajām personām piemērot drošības līdzekli apcietinājumu, kas jau stājies spēkā.
Papildus tam 3. septembrī Valsts policijas Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja 2. nodaļas darbiniekiem izdevās novērst analoga veida krāpšanas mēģinājumu, kad no personas tika mēģināts izkrāpt skaidru naudu 3 000 eiro apmērā. Saistībā ar notikušo tika aizturēts 2003.gadā dzimis Ukrainas pilsonis, kuram arī tiks lūgts piemērot apcietinājumu.
Jāpiemin, ka aizturētajām personām nav uzturēšanās atļaujas Latvijā, bet tās iebraukušas valstī īslaicīgi.
Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.
Likumsargi stingri brīdina, ka par iesaistīšanos krāpšanu shēmās – tostarp par svešu izkrāptu naudas līdzekļu saņemšanu skaidrā naudā vai saņemšanu un pārskaitīšanu bankas kontā draud kriminālatbildība par līdzdalību krāpšanā vai noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Policija regulāri par šādām darbībām visā Latvijā aiztur personas un arī turpmāk vērsīsies pret to ar vislielāko likuma bardzību!
Tāpat Valsts policija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem, un atgādināt arī saviem tuviniekiem, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, finanšu drošības nosacījumus! Proti, rūpīgi jāpārbauda jebkura saņemtā informācija, jāsargā savi banku kontu dati un jāatceras, ka ne policijas, ne citu valsts iestāžu darbinieki nekad nezvanīs, lai prasītu naudu vai piekļuves datus banku kontiem
Sagatavoja:
Gita Gžibovska
Valsts policijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste
Tālr. 27878155
gita.gzibovska@vp.gov.lv