Ko es varu darīt, lai sevi pasargātu?

Lai efektīvāk apkarotu krāpšanu, svarīgs arī Tavs atbalsts!

AR NEJĒDZĪBĀM NAV JĀSAMIERINĀS! DARBINIEKS NAV NIEKS

Kas ir trauksmes cēlējs?
Par trauksmes cēlēju var kļūt ikviena publiskajā vai privātajā sektorā nodarbināta fiziska persona, kura darba vietā ir novērojusi pārkāpumus, kas var kaitēt sabiedrības interesēm.

Ko nozīmē celt trauksmi?
Trauksmi ceļ par pārkāpumiem, kas konstatēti veicot darba pienākumus, dibinot tiesiskās attiecības, kas saistītas ar darba pienākumu veikšanu, vai pēc to pārtraukšanas. Trauksmi var celt gan savā darba vietā (ja tajā ir vairāk nekā 50 nodarbināto), gan ziņojot kompetentajām iestādēm, gan arī publiski.

Trauksmes cēlējs Covid19 pandēmijas laikā
Covid-19 pandēmijas laikā īpaša uzmanība jāpievērš iespējamiem apdraudējumiem sabiedrības veselībai, kas ir viena no Trauksmes celšanas likumā īpaši izceltajām jomām. Trauksmi var celt par epidemioloģiskās drošības prasību neievērošanu darba vietā, palīdzot novērst draudus plašākai sabiedrībai.

Diemžēl 2020. gads parādīja, ar kādām negatīvām sekām saskaras cilvēki, par kuriem darba devējs nav maksājis nodokļus – tiek liegtas vai samazinātas iespējas izmantot valsts atbalsta mehānismus, tāpēc aicinām neklusēt un ziņot par pārkāpumiem darbavietā. Mūsu katra rokās ir mainīt un vērst lietas uz labu.

Vairāk informācijas: trauksmescelejs.lv

Ja pārkāpums neatbilst Trauksmes celšanas likumam, ziņo #Atkrāpies!

Ziņot par pārkāpumu

Informējot par pārkāpumu šajā vietnē, tas netiek uzskatīts par trauksmes celšanu, bet palīdzēs kopīgi cīnīties pret krāpšanos!

Kāpēc ziņot?

  • Krāpnieki nereti iztērē Tavu naudu, resursus un iespējas! Nepaliec vienaldzīgs, ja saskaries ar nelikumīgām darbībām!
  • Ziņo par gadījumiem, kurus pamani pat tad, ja tie neskar Tevi pašu. Šādi Tu vari pasargāt kādu citu, kas neiekritīs krāpnieku un viltvāržu lamatās.
  • Atceries! Ja mēs visi rīkosimies atbildīgi un ziņosim par nelikumībām, iespējams, kāds cits reiz pasargās Tevi!
  • Ziņojot, Tu vari mazināt ēnu ekonomiku, krāpšanu, korupciju un citas negodprātīgas darbības dažādās tās izpausmēs. Lai arī netieši, tas ietekmē ne tikai Tevi pašu, bet arī Tavu ģimeni un Tev mīļus cilvēkus!
  • Jomās, kurās ir iesaistītas finansiālas intereses, pastāv dažādas negodprātīgas un koruptīvas darbības, kā arī krāpšanas riski. Vienmēr esi vērīgs un nepieļauj šādus gadījumus!

Ja izlem ziņot, drīksti palikt anonīms!

Vienlaikus paturi prātā, ka anonimitāte var būt šķērslis sekmīgai lietas izmeklēšanai:

  1. Kriminālprocesa likums nosaka, ka kriminālprocesa uzsākšanas iemesls nedrīkst būt anonīma informācija vai informācija, kuras iesniedzējs atsakās atklāt informācijas avotu. Tas nenozīmē, ka Tava informācija ir nederīga. Tomēr tas nozīmē, ka iestādei vajadzēs atrast CITUS pierādījumus, lai vispār uzsāktu kriminālprocesu, un dažkārt vienīgais pierādījums būs Tava liecība.
  2. Ja iestāde nespēs savākt pietiekamus pierādījumus bez Tavām anonīmajām liecībām un turpmākas sadarbības, tad vainīgie var palikt bez soda.
  3. Ja iestādei nebūs iespējams ar Tevi savlaicīgi sazināties, lai noskaidrotu notikušā detaļas, kas ir svarīgas nozieguma izmeklēšanai un pierādīšanai, tas var būtiski apdraudēt izmeklēšanu.
  4. Izmeklēšanu var apdraudēt tas, ja esi iesniedzis informāciju vienlaikus vairākām tiesībsargājošām iestādēm un/vai medijiem, bet viņi par to nezina un paralēli mēģina rīkoties, šādi izjaucot viens otra ieceres.

Tādēļ, pat ja Tu ziņo par noziegumu anonīmi, savā vēstījumā informē attiecīgo iestādi, kam vēl esi pastāstījis par notikušo, un noteikti atstāj iespēju ar sevi sazināties!

Vislabāk to realizēt internetā. Latvijas tiesībsargājošās iestādes respektēs Tavu vēlmi saglabāt anonimitāti un nemēģinās noskaidrot Tavu IP adresi.

Cīņā ar korupciju iestāžu kompetences nav strikti norobežotas – maldīgs ir priekšstats, ka KNAB ir Latvijā vienīgā iestāde, kas apkaro korupciju. Dažus korupcijas gadījumus izmeklē KNAB, citus – Valsts drošības dienests, vēl citus – Valsts policija, un būs gadījumi, kad izmeklēšana tiks uzticēta atsevišķu iestāžu iekšējiem drošības dienestiem.

Lai nekļūtu par krāpniecības upuri, noskaidro, kā rīkoties!

Ziņo par pārkāpumiem!

i Izvēlieties iestādi, kurai vēlaties iesniegt ziņojumu.
i Failu kopējais izmērs nedrīkst pārsniegt 5MB
Ziņot:

PĀRLIECINIES, VAI TAVS ZIŅOJUMS SATUR SEKOJOŠU INFORMĀCIJU

  • Iesaistītās puses
  • Pārkāpuma apraksts
  • Kad noticis pārkāpums
  • Kur noticis pārkāpums

KĀPĒC MAN JĀZIŅO?

  • Jo tas ir līdzatbildīgi
  • Jo kopā mēs varam stāties pretī "lielajām vējdzirnavām"
  • Atceries - ziņošana nav gaušanās, bet informācijas sniegšana par notikušiem vai plānotiem pārkāpumiem