Kam pievērst uzmanību, meklējot un iegādājoties preces?

 • Preces kvalitātei
  Viltotajām precēm kvalitāte parasti ir zemāka. Bieži viltotāji preces izgatavo no mākslīgiem materiāliem. Viltojumu var atšķirt, apskatot materiāla apstrādes rūpību vai pašu materiālu. Piemēram, saulesbriļļu viltojumi parasti izgatavoti no nekvalitatīvas plastmasas, tāpēc vieglāk sabojājas. Dažām precēm to oriģinālo izcelsmi apliecina ražotāja sertifikāts un identifikācijas numurs.
 • Preces cenai
  Viltotām precēm var būt izteikti zemāka cena kā oriģinālām precēm oficiālo izplatītāju veikalos. Viltoto preču pārdevēji piedāvā 50% un lielākas atlaides, skaidrojot, ka preces iegūtas tieši no rūpnīcas, ir iepriekšējo gadu kolekcijas utml.
 • Preces vai zīmola nosaukumam
  Viltojumam zīmola nosaukumā var būt izmainīts, pielikts klāt vai noņemts tikai viens burts. Šeit jābūt uzmanīgiem – ja ir mainīts viens burts vai ir izmantots līdzīgs grafisks zīmējums vai simbols, tad tā ir “maldinoši līdzīga preču zīme”. Tas arī ir pārkāpums un sodāma rīcība, bet tas nav viltojums. Tā ir katra cilvēka brīva izvēle, vai viņš vēlas šādu preci iegādāties un ļauties lētticīgi sevi piemuļķot. Ar šādu pirkumu cilvēks atbalsta negodprātīgos ražotājus un šaubīgos biznesmeņus.
 • Iepakojuma kvalitātei
  Viltotai precei var atšķirties iepakojums, un dažkārt prece tiek pārdota pat bez īpaša iepakojuma, taču ir arī gadījumi, kad viltotāji ir iemanījušies iepakojumus izveidot praktiski identiskus oriģinālam. Zīmolu precēm mēdz nākt līdzi dažādi aksesuāri, piemēram, briļļu maks saulesbrillēm. Arī tam jābūt ar zīmola logotipu.
  Piemēram, pērkot smaržas. Smaržu pudelīte ir kvalitatīva, bez gaisa burbulīšiem stiklā. Uzmanība jāpievērš iepakojumam – kastītei jābūt kvalitatīvai, ar skaidri salasāmiem uzrakstiem, bez kļūdām. Ja apkārt ir celofāns, tam cieši jāpieguļ, locījumu vietas ir akurātas, nav nekādu papildu līmēšanas pazīmju ar līmlenti utml. Gan uz iepakojuma, gan flakona norādīts pudelītes tilpums mililitros. Smaržas vāciņš un smidzinātājs ir kvalitatīvi – vāciņš gluds, smidzinātājs viegli darbojas.
 • Tirdzniecības vietai
  Zīmolu preces tiek pārdotas tikai prestižās tirdzniecības vietās ar oficiālo izplatītāju starpniecību, kuru saraksts parasti ir pieejams oficiālo ražotāju mājaslapās.
 • Iepērkoties internetā – preces apraksta kvalitātei
  Iepērkoties internetā, ir jāpievērš uzmanība preces aprakstam. Autentisku preču ražotāji sadarbojas ar profesionāliem tulkiem, bet viltotāji nereti tekstus tulko ar mašīntulkojumu, ko var atpazīt pēc neloģiskas teksta konstrukcijas. To pašu var attiecināt arī uz produkta etiķetēm.
 • Interneta veikala domēna nosaukumam
  Uz viltus tirgotājiem norāda arī neparasts domēna nosaukums. Piemēram, XY-sportsoutlet.com vai XY-cheapclothes.com. Ja mājaslapā nav norādīts komersanta nosaukums un kontakti, tad no šādas mājaslapas labāk neko neiegādāties. Šaubīgs ir arī tāds komersants, kura e-pasts ir reģistrēts vietnē, kas pieejama bez maksas, piemēram, adreses otrā daļa ir “gmail.com”. Tev var palīdzēt PTAC veidotais aizdomīgo interneta vietņu saraksts.

 • Interneta veikalā izvietotajām fotogrāfijām
  Bieži vien viltojumus pārdod ar zemākas kvalitātes fotogrāfijām, kas ir kopētas no oriģinālražotāja mājaslapas.
 • Veikala reputācijai un klientu atsauksmēm internetā
  Pirms preci iegādāties, vienmēr ir vērts internetā ievadīt attiecīgā interneta veikala nosaukumu, lai pārliecinātos, ka par šo veikalu nav publicētas citu patērētāju sūdzības.

Pilnīgi precīzi viltotu preci var atpazīt, tikai veicot ekspertīzi. Tādā gadījumā prece tiek sūtīta preču zīmes īpašniekam. Veicot dažādas manipulācijas ar preci, tiek noteikts, vai tā ir oriģināla. Tomēr ja nav pārliecības par preces atbilstību – ieteicams izvēlēties citu veikalu!